• Śniadanie daje moc!!!
          • Śniadanie daje moc!!!

          •                                                                     „W zdrowym ciele, zdrowy duch”

                                                                                                             

              Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, to najlepszy start w nowy dzień. Dzięki niemu nasze dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

                W dniu 8 listopada  2013 r. uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Międzylesiu już kolejny raz  włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej  „Śniadanie daje moc", którego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia, natomiast patronat honorowy nad programem objęło Ministerstwo Zdrowia.

             Dzieci wzorowo przygotowały się do wspólnego śniadania. Przyniosły tego dnia do szkoły świeże pieczywo, mnóstwo warzyw oraz nabiał i wędliny.

            Miło było popatrzeć, jak w kolorowych fartuszkach krzątają się po klasach, przygotowując posiłek.

              Po pewnym czasie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, na talerzach pojawiły się bardzo kolorowe kanapki. Na niektórych kromkach chleba można było znaleźć biedronki  z  pomidora, kotki  z plasterka  sera ,były też grzybki z wędliny, kwiatki z rzodkiewki - jednym słowem… bardzo zdrowa, kolorowa  uczta, a przede wszystkim wielka radość dzieci ze wspólnego działania, z możliwości podzielenia się posiłkiem i spożywania go wspólnie w radosnej atmosferze.

              Akcja „Śniadanie daje moc” była też wspaniałą okazją do zaangażowania się rodziców w działania podejmowane przez szkołę i trzeba przyznać, że spisali się oni na medal przygotowując swoim pociechom tak wiele smacznych i zdrowych produktów.

             Mamy ogromną nadzieję, że nasi najmłodsi polubią takie zdrowe śniadanka i ich namiastkę będą przynosić codziennie do szkoły w swoich śniadaniówkach…

             

             

        • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
          • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

          •   16 października 2013 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział we wspólnym ustanawianiu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji przez jak największą ilość osób. Wydarzenie to zorganizowano w Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Patronat nad akcją objęła Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przy współpracy z Polską Radą Resuscytacji.

             Tak więc w samo południe, śledząc transmisję na żywo z Warszawy wspólnie z uczniami z innych szkół w Polsce, przystąpiliśmy do działań. Pokazaliśmy całej Europie, że wszystkie polskie dzieci już w szkole podstawowej uczą się prowadzenia prawidłowych uciśnięć i wdechów ratowniczych!!!

             Zgodnie ze wskazówkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pracowaliśmy dzielnie i nieprzerwanie przez całe 30 minut pomagając sobie nawzajem.

              Nasze półgodzinne zmagania udokumentowaliśmy krótkim filmikiem, który umieściliśmy na kanale Youtube.

             Za udział w akcji i filmik, który stanowi dowód na ustanowienie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji oraz fakt, że nasza szkoła aktywnie włącza się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” otrzymaliśmy od fundacji gorące podziękowania. Czekamy z radością na kolejne zadania.

             

             

        • Pasowanie pierwszaków.
          • Pasowanie pierwszaków.

          •     No i mamy w szkole czternaścioro nowych uczniów! Cieszymy się bardzo, że w czasie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej mogliśmy ich oficjalnie przyjąć do braci uczniowskiej. Aby formalnościom stało się zadość wszyscy musieli wcześniej złożyc oficjalne ślubowanie. Zaprezentowali też swoje umiejętności, które były pewnym rodzajem egzaminu. Tańce, wiersze i piosenki podobały się wszystkim, więc zgodnie stwierdzono, że uczniowie klasy pierwszej na pewno będą godnie reprezentować naszą szkołę. Pierwszacy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Złożyli też symboliczny podpis odciskiem swego palca.

                Drugą część uroczystości prowadzili czwartoklasiści. Uczcili Dzień Edukacji Narodowej i podziękowali wszystkim pracownikom szkoły za ich codzienne zmagania ze szkolną rzeczywistoscią. Rozdali również pamiątkowe kartki z życzeniami. Było miło i wesoło, a szczere życzenia na pewno zdopingowały wszystkich do dalszej pracy.

          • Ślubowanie kl. I i akademia z okazji DEN

          • Dnia 11.10.2013 r o godzinie 8.30 na sali sportowej odbędzie się ślubowanie kl. I oraz akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przypominamy o obowiązujacym stroju galowym.

             

             

             

             

             

             

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

          • 02 września 2013 roku rozpocznie się nowy rok szkolny 2013/2014.

            8.00 Msza św. w kościele w Międzylesiu

            8.45 Akademia na sali sportowej im. Jerzego Klempela

            9.15 Spotkanie z wychowawcami

          • BELANTIS - KRAINA PRZYGÓD

          •    Środa (26 czerwca) nie zapowiadała się wesoło. Ciagle lało, a temperatura spadła do 12 stopni. Z niepokojem patrzeliśmy w niebo myśląc, czy z zaplanowanej na dzisiaj wycieczki w ogóle coś wyjdzie. Był środek nocy, gdy wyruszyliśmy do Belantis - Krainy Przygód, czyli wielkiego parku rozrywki położonego nieopodal Lipska. Na szczęście jakieś 50 km przed celem podróży niebo zaczęło się przecierać. Deszcz osłabł, a potem zanikł całkowicie i wkrótce humory mogły się poprawić. Na miejscu czekał już na nas szereg atrakcji. Wielkie karuzele, zjeżdżalnie, zamek strachu i przede wszystkim najwyższy we wschodnich Niemczech rollercoaster dostarczyły nie lada emocji. Do tej kolejki nie wszyscy mieli odwagę wsiąść. Nie ma co się dziwić. 30 metrów pionowo w górę, a potem zjazd głową w dół...  Na szczęście nie brakowało innych rozrywek. Tutaj każdy znalazł coś dla siebie. Podobało się wszystkim, a niektóre z dzieci, jeszcze przed opuszczeniem parku, pytały, czy kiedyś tu wrócimy...

          • Nadanie imienia – Jerzego Klempela Sali Sportowej w Międzylesiu.

          •                                                                                     "Obrońcy skakali razem z nim, aby go zablokować.  

                                                                                                Oni opadali, a on dalej był w powietrzu i dopiero wtedy rzucał.  

                                                                                                To było fantastyczne”.                                                                 

             

                Dzień  23 kwietnia 2013 roku pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli i pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Międzylesiu jako wielkie, niepowtarzalne i  doniosłe wydarzenie. Tego bowiem dnia miała miejsce uroczystość nadania sali sportowej imienia Jerzego Klempela, jednego z najwybitniejszych zawodników w historii nie tylko polskiej, ale i światowej piłki ręcznej, wielkiego człowieka, który urodził się właśnie tu, w Międzylesiu….

              Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00  w sali sportowej.  Duże zdjęcia Jerzego Klempela z różnych okresów jego życia, biało – czerwona flaga i godło Polski, w pełni  oddały ten podniosły, uroczysty i niepowtarzalny charakter święta.

              Honorowymi gośćmi uroczystości była najbliższa rodzina Jerzego Klempela : jego żona Barbara Klempel, siostra Elżbieta Skalska i mąż Pani Elżbiety, Pan Witold Skalski.

              Na uroczystość przybył Pan Bogusław Wontor – poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Pan Daniel Mackiewicz   - przedstawiciel Marszałka Sejmiku woj. lubuskiego.

              To wielkie wydarzenie uświetnili swoją obecnością mistrzowie olimpijscy, zdobywcy brązowego medalu na olimpiadzie w Montrealu : Pan Zygfryd Kuchta – wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, najlepszy obrońca w historii polskiego szczypiorniaka, kapitan drużyny, w której występował Jerzy Klempel i Pan  Andrzej Szymczak, jeden z najlepszych bramkarzy świata.

             Swoją obecnością zaszczycili nas również : Pan Henryk Szczepański – I wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Pan profesor Bogdan Sojkin – wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Pan Rafał Staniec - przedstawiciel Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Pan Tomasz Pisarek – członek  Zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Ręcznej.

            Lubuski Związek Piłki Ręcznej reprezentowali : Pan Bronisław Witold Maly - prezes, były trener młodzieżowej reprezentacji Polski, Pan Tadeusz Mikulewicz - członek zarządu,

            Pan Darek Wojtala - członek rady trenerów, trener kadry juniorek Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej. Obecny był również Pan  Zbigniew Jaroszewicz – nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej w Świebodzinie, trener UKS Orlik Świebodzin.  

            Gościliśmy też  Pana Jakuba Jareckiego – Wicestarostę Powiatu Świebodzińskiego, Pana Zbigniewa Wocha-Wójta Gminy Skąpe, Panią Alicję Hoppen-Anyszko-Sekretarz Gminy Skąpe oraz innych przedstawicieli Urzędu Gminy, a także radnych Gminy Skąpe na czele z  Przewodniczącym Rady Panem Mirosławem Olczakiem.

            Obecna była również pomysłodawczyni projektu Pani Marlena Dusza-Makowska.

            Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Pan Andrzej Kraśnicki.

              Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Pan Krzysztof Rączkowski witając przybyłych gości, nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

            Po przemówieniu dyrektor oddał głos uczniom klasy IV : Karolinie Maciejewskiej i Pawłowi Rączkowskiemu, którzy w barwny i bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o tym, jak zrodził się pomysł nadania sali sportowej imienia wybitnego sportowca Jerzego Klempela i  przedstawili  przebieg przygotowań do uroczystości od momentu wpłynięcia wniosku do Wójta Gminy Skąpe, aż po dzień wieńczący wszystkie te starania.

              Sprawozdaniu, które odczytywali Karolina i Paweł towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez Panią Bogusławę Reinert. Zamieszczone w niej zdjęcia były doskonałym potwierdzeniem wydarzeń przedstawionych przez uczniów.

              Agnieszka Rzepka z klasy III i Mikołaj Tarnowski z klasy IV oraz uczniowie z klasy : II, III, V i VI pod kierunkiem Pani Doroty Wasielak  zaprezentowali wspólnie biografię Jerzego Klempela, którą wzbogacały nie tylko kolorowe transparenty niesione przez dzieci, ale i slajdy przedstawiające poszczególne okresy z życia tego wybitnego sportowca. A ponieważ o sporcie mowa, nie mogło podczas uroczystości zabraknąć sportowego akcentu… Grupa czirliderek z klas I-IV prowadzona przez Panią Dorotę Wasielak,  w landrynkowo – różowych spódniczkach, z różowymi pomponami w dłoniach, oczarowała swoimi występami wszystkich, bez wyjątku.

            Dziewczynki w profesjonalny sposób prezentowały swoje umiejętności taneczne  i akrobatyczne. Poczucie rytmu, pewność siebie  i radość z jaką wkraczały na parkiet, powodowały zachwyt na twarzach widzów.

               Po występach uczniów naszej szkoły nadszedł czas na odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Jerzego Klempela, którego w podniosłej atmosferze, pełnej powagi i wzruszenia dokonały : Pani Barbara Klempel i Pani Elżbieta Skalska.

            Poświęconą przez Księdza Proboszcza Marka Olszańskiego tablicę przeniesiono uroczyście przed salę sportową i zamontowano na ścianie  budynku.

            „To niesamowite przeżycie…”- mówiła wzruszona Pani Elżbieta Skalska i z nostalgią w głosie wspominała swoje dzieciństwo w Międzylesiu, pełne beztroskich chwil spędzonych wraz z rodzeństwem. Opowiadała też o tym, jak zaraziła swojego brata Jerzego  pasją do piłki ręcznej.

             Życzyła uczniom takiej właśnie przygody ze sportem, pełnej pasji, dającej siłę do wznoszenia się wyżej i wyżej, do osiągania coraz większych sukcesów. Dziękowała pomysłodawcom projektu i wszystkim zaangażowanym w jego realizację.

              Pani Barbara Klempel podarowała naszej szkole drogocenne pamiątki po swoim mężu, wśród których znalazła się piłka z autografem z czasów gry w niemieckiej ekstraklasie, brązowy medal z mistrzostw świata z 1982 roku i Puchar dla najlepszego sportowca Dolnego Śląska w 1981 roku.

              Pani Barbara mówiła o tym, że nigdy nie rozstaje się z pamiątkami po mężu, bo jest to dla niej bardzo trudne, ale mówiła też, że dzisiejsza sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ stąd pochodzi jej mąż, tu się urodził, więc pamiątki po nim, w takim miejscu powinny się znaleźć.

             Pan Dyrektor w imieniu całej społeczności szkolnej podziękował żonie Jerzego Klempela, za ten piękny gest i zaufanie jakim nas obdarzyła, oddając w nasze ręce tak drogocenne rzeczy. Obiecał, że będą one przechowywane z należną im godnością i szacunkiem.

               Po tej doniosłej chwili, głos zabrał Pan Zbigniew Woch - Wójt Gminy Skąpe, który na koniec przemówienia wręczył zaproszonym gościom pamiątki uwieczniające to ważne wydarzenie. Następnie wystąpił Pan Bronisław Witold Maly –Prezes Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej, a po jego przemówieniu, prowadzący uroczystość Pan Józef Roszczyk „oddał mikrofon w ręce gości”, zachęcając ich w ten sposób do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, refleksjami związanymi z uroczystością, czy też osobistymi wspomnieniami związanymi z postacią wielkiego sportowca-Jerzego Klempela.

              Wszyscy goście  życzyli uczniom, aby piłka ręczna stała się  w tej szkole jedną z ulubionych  dyscyplin sportowych, aby sport wzmacniał ich charaktery i  uczył wytrwałości w dążeniu do podjętych celów, aby nigdy się  nie poddawali  i zawsze pięli się na szczyt swoich marzeń i aby  wzorem dla nich wszystkich stał się właśnie patron naszej sali sportowej - Jerzy Klempel, który pochodząc z tej malutkiej wsi, osiągnął niebywały sukces. Aby jeszcze bardziej zmotywować uczniów do gry w piłkę ręczną, Pan Dariusz Wojtala wręczył na ręce Dyrektora szkoły Pana Krzysztofa Rączkowskiego prezent w postaci koszulki Klubu Sportowego Vive Targi Kielce.

               Po przemówieniach gości przyszedł czas na występ Magdaleny Targoni, Dawida Czaczowskiego oraz Mateusza Nosalika, zawodowych tancerzy, laureatów licznych krajowych i międzynarodowych turniejów tanecznych, którzy występowali z popularnymi artystami takimi jak Chris de Burgh, Madita, Maryla Rodowicz, Doda. Tańczyli w wielu telewizyjnych programach muzycznych, także belgijskich i holenderskich. Występowali także podczas ceremonii otwarcia Euro 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

            To, co zaprezentowali na scenie ci młodzi ludzie, zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Widać było, że taniec jest ich wielką pasją, a także sposobem na wyrażanie siebie.

              Ostatnim, bardzo ważnym akcentem podczas całej uroczystości było odsłonięcie napisu na budynku sali sportowej, którego dokonali: Pan Zygfryd Kuchta – wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, dwukrotny olimpijczyk i brązowy medalista z Montrealu, Pan Andrzej Szymczak- brązowy medalista z Montrealu, polski piłkarz ręczny, jeden z najlepszych bramkarzy świata oraz Pan Zbigniew Woch – Wójt Gminy Skąpe.

              Po odsłonięciu napisu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszeni goście udali się na szkolne boisko Orlik, aby tam obejrzeć mecz piłki ręcznej, który rozegrała drużyna UKS Orlik przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzinie z drużyną UKS Międzylesie.

              Po meczu Pan Dyrektor zaprosił gości do szkoły w celu obejrzenia okolicznościowej wystawy poświęconej Jerzemu Klempelowi, stworzonej przez uczniów i nauczycieli. Goście mieli okazję przyjrzeć się fotografiom wybitnego sportowca z czasów jego dzieciństwa, młodości i późniejszych okresów życia, które zostały wyeksponowane w bardzo ciekawy sposób przez Panią Izabelę Miłek. W gablotach widniały też wzbogacone opisami zdjęcia dokumentujące ważne wydarzenia szkolne związane z realizacją projektu np. zdjęcia z pokazowego treningu przeprowadzonego jesienią przez trenerów piłki ręcznej : Pana Dariusza Wojtalę i Pana Zbigniewa Jaroszewicza, zdjęcia z Pierwszego Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Wójta Gminy Skąpe, jak i te z przeprowadzonego konkursu wiedzy o Jerzym Klempelu i uprawianej przez niego dyscyplinie sportu oraz zdjęcia upamiętniające wyjazd uczniów na mecz piłki ręcznej superligi Chrobry Głogów-Vive Targi Kielce. Wystawę uświetniały prace plastyczne wykonane przez uczniów klas I-III.

               Po obejrzeniu wystawy goście udali się na poczęstunek, podczas którego było wiele okazji do wspólnych rozmów, wspomnień, podziękowań i wzruszeń.

            Wszyscy odnieśliśmy wrażenie, że wzięliśmy udział w bardzo ważnym wydarzeniu, że byliśmy świadkami tworzącej się historii.

              Dziś nasz sala sportowa nosi imię wybitnego sportowca, wielkiego człowieka, który  stał się dla nas wzorem do naśladowania.

              Codzienne, w drodze na lekcję wychowania fizycznego spoglądać będziemy na tablicę pamiątkową, na której widnieje napis :

            „Pamięci Jerzego Klempela urodzonego w Międzylesiu, wybitnego piłkarza ręcznego, mistrza Polski, dwukrotnego olimpijczyka( 1976, 1980 ), króla strzelców na mistrzostwach świata ( 1978) i olimpiadzie (1980)”

             Czy może być coś bardziej motywującego młodych ludzi do uprawiania sportu z pasją i zaangażowaniem, do pokonywania trudności codzienną pracą, która jest kluczem do osiągania sukcesów i spełniania największych marzeń?

             

             

             

             

             

             

             

             

          • Konkurs recytatorski

          •     Na wiosnę, jak co roku, młodzi recytatorzy z całaj gminy spotykają się w szkole w Niekarzynie, aby zaprezentować swe umiejętności. Tym razem pojawiliśmy się tam z naszą reprezentacją  20 marca. Gminne eliminacje do Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego są zawsze bardzo zacięte, a poziom wysoki, dlatego cieszymy się, że udało się odnieść sukces. Przedstawicielami naszej szkoły byli: Hubert Kuriata, Natalia Buła, Agnieszka Rzepka, Lidia Szyszyło, Julia Kasprzak i Aleksandra Hurny. Wszyscy walczyli dzielnie starając się powiedzieć swoje wiersze jak najpiękniej. Z dumą zawiadamiamy, że do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Hubert Kuriata i Julia Kasprzak. Lidia Szyszyło otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy! Eliminacje powiatowe już 12 kwietnia. Trzymamy kciuki.

          • Konkurs wiedzy o Jerzym Klempelu.

          • 28 lutego 2013 roku w  Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Międzylesiu  odbył się konkurs wiedzy o Jerzym Klempelu. Konkurs zorganizowano w ramach przygotowań do nadania imienia sali sportowej -  właśnie Jerzego Klempela. Rywalizacja klas IV-VI została podzielona na część sprawnościową i sprawdzanie wiedzy o przyszłym patronie Sali. Pytania dotyczyły najważniejszych wydarzeń z życia sportowca oraz wiadomości związanych z dyscypliną sportu, którą uprawiał.  Uczniowie wykazali się dobrą wiedzą z tematyki konkursu, a dodatkowych emocji dostarczyły konkurencje sprawnościowe. Szala zwycięstwa ważyła się do ostatniej konkurencji. Ostatecznie pierwsze miejsce ex aeqo zajęły klasy V i VI, klasa IV  miejsce drugie. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Dariusz Wojtala, Krzysztof Rączkowski i Ewelina Fornal. Imprezę przygotował nauczyciel WF – Adam Serwa we współpracy z Paniami Bogusławą Reinert i Izabelą Miłek.

          • Iwo Grodziński laureatem konkursu przedmiotowego z historii oraz finalistą z matematyki i przyrody.

          • Dnia 26 września 2012 roku Lubuski Kurator Oświaty wydał zarządzenie w sprawie organizacji konkursów o zasięgu wojewódzkim w roku szkolnym 2012/2013. Dla szkół podstawowych zorganizowano konkursy przedmiotowe z języka polskiego, historii i społeczeństwa, matematyki i przyrody. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Międzylesiu brali udział we wszystkich konkursach.

            W województwie Lubuskim w etapach rejonowych konkursu przedmiotowego historii i społeczeństwa wzięło udział 608 uczniów. Do finału wojewódzkiego zorganizowanego 16.02.2013 r. w SP 11 w Zielonej Gorze awansowało 131 młodych historyków. Ze szkoły w Międzylesiu do finału weszli Iwo Grodziński i Jakub Rodziewicz. Tytuł laureata uzyskało 47 uczniów. Wśród nich jest uczeń kl.VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Międzylesiu – IWO GRODZIŃSKI, którego przygotowywał nauczyciel historii – dyrektor szkoły Krzysztof Rączkowski. Duże zaangażowanie w przygotowania Iwa włożyli też jego rodzice. Bardzo dobry wynik osiągnął również Jakub Rodziewicz uzyskując 82,5 % punktów, do tytułu laureata zabrakło Kubie 3 punktów, uczeń zdobył tytuł finalisty.

            W finale wojewódzkim uczniowie rozwiązywali test składający się z 16 trudnych zadań, w którym musieli wykazać się znajomością lektury obowiązkowej i szeroką wiedzą historyczną.

            Iwo wykonał test świetnie uzyskując 95% pkt.

            Iwo Grodziński oprócz tytułu laureata z historii uzyskał dwa tytuły finalisty konkursów przedmiotowych z przyrody i matematyki. W województwie Lubuskim w etapach rejonowych konkursu przedmiotowego z przyrody wzięło udział 809 uczniów. Do finału wojewódzkiego awansowało 94 młodych przyrodników. Ze szkoły w Międzylesiu do finału wszedł Iwo Grodziński . Tytuł laureata uzyskało 18 uczniów. Iwo zdobył 80% punktów, do tytułu laureata zabrakły zaledwie 3 punkty.  Do konkursu przyrodniczego ucznia przygotowywała Pani Iwona Rodziewicz.

            Z kolei w konkursie matematycznym w etapach rejonowych udział wzięło 736 uczniów. Do finału wojewódzkiego awansowało 86 młodych matematyków. Ze szkoły w Międzylesiu do finału wszedł Iwo Grodziński . Tytuł laureata uzyskało 41 uczniów. Iwo zdobył 85% punktów, do tytułu laureata zabrakły zaledwie 2 punkty.  Do konkursu matematycznego ucznia przygotowywała Pani Agata Radziul.

             

             O tym, że w konkursach warto brać udział i odnosić sukcesy na pewno przekonują uprawienia  laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim zapewnione przez Ministra Edukacji Narodowej w stosownym Rozporządzeniu.

            • otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą ocenę klasyfikacyjną (semestralną, roczną lub końcową w zależności od terminu uzyskania tytułu),
            • są zwolnieni odpowiednio ze sprawdzianu lub odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego (w przypadku konkursu z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych sprawdzianem lub egzaminem),
            • uzyskują ze sprawdzianu lub odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego najwyższy wynik,
            • są przyjmowani do wybranej szkoły niezależnie od kryteriów naboru.

            Dla Iwa życzymy dalszych sukcesów w każdej dziedzinie nauki, która go interesuje.

          • BAL KARNAWAŁOWY

          •  

                Czwartego lutego, w sali gimnastycznej, odbył się bal karnawałowy dla uczniów Szkoły Podstawowej w Międzylesiu. Cała zabawa rozpoczęła się o godzinie 16.00. Prowadziła ją para wodzirejów. Pan włączał muzykę i grał na instrumentach klawiszowych, a jego żona organizowała konkursy i tańce. Wszystkie dzieci były zadowolone i z chęcią brały udział w proponowanych konkurencjach. W międzyczasie można było podejść do stolika i zjeść coś słodkiego. Każda klasa miała swoje stanowisko. Niektórzy uczniowie byli ciekawie przebrani. Można było zauważyć wróżki, czarodziejów, Spider-mana, piratów, koty, cyganki, księżniczki i marynarzy. Odbył się nawet specjalny pokaz mody, a na koniec prowadząca wybrała króla i królową balu. Zostali nimi Magda Borczyk i Mateusz Faber. Wszystko zakończyło się o 18.00. Z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do domów. Następny bal już za rok.

          • Rok Janusza Korczaka

          •  

                         "Nikomu nie życzę źle. Nie umiem. Nie wiem jak to się robi".  - Janusz Korczak

                 Rok 2012 został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszony rokiem Janusza Korczaka. W grudniu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, chcieliśmy więc uczcić jego pamięć i uroczystym apelem zamknąć obchody poświęconego mu roku. W czwartek, 13 grudnia cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali sportowej, aby posłuchać pięknej opowieści o naszym patronie. Specjalną akademię przygotowała klasa trzecia wraz z Panią Anną Mokrzecką. Za pomoca pieśni, muzyki, wierszy przenieśliśmy się w czasy, w których Janusz Korczak żył i walczył o godność swoich małych podopiecznych. Wspomnieliśmy jego sylwetkę, słowa, dobre serce i to, co zrobił dla dzieci. Oddaliśmy hołd wspaniałemu Polakowi, który poświęcił siebie dla innych i całym swym życiem pokazał, co to znaczy być człowiekiem. 

          • Wycieczka do Poznania

          • Podróżować  to żyć”

                                                                                                            Hans Christian Andersen

             

               28 listopada 2012 roku uczniowie klas I-III wyruszyli  na wycieczkę do Poznania.

              Najpierw udaliśmy się do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, aby przyjrzeć się temu magicznemu miejscu tym razem w nietypowy sposób, bo od strony kulis…

              Panie, które pracują w dziale edukacji oprowadziły nas po całym teatrze. Najpierw udaliśmy się na scenę, gdzie obejrzeliśmy  ciekawe  rekwizyty . Dowiedzieliśmy się, że wielość elementów niezbędnych dla zrealizowania przedstawienia musi funkcjonować wspólnie. Nad działaniem scenicznym dekoracji, rekwizytów czuwają technicy, nad światłem – elektrycy, akustycy nad dźwiękiem. Wszyscy  wraz z artystami stanowią “wielką orkiestrę” spektaklu. A nad wszystkim tym podczas przedstawienia czuwa inspicjent, którego możemy porównać do „zawiadowcy  ruchu”. Pani wyjaśniła nam również, na czym polega praca suflera i gdzie znajduje się jego miejsce pracy.

            Zwiedziliśmy również rekwizytornię teatru, w której znajdowały się tysiące przeróżnych rzeczy. Niektóre z nich liczyły  sobie nawet sto lat….

            Ogromne wrażenie zrobiła na nas charakteryzatornia i pracownia perukarska. Pani charakteryzatorka wyjaśniła nam jak wykonuje się różnego rodzaju rany, skaleczenia, z czego wykonana jest krew sceniczna, jak można postarzyć aktora, albo nadać jego twarzy bardzo surowy wygląd. Wiemy też jak robi się peruki, jak zakłada się je aktorom na głowy, żeby wytrwały na nich do końca przedstawienia.

              Mogliśmy też przez chwilę przyglądać się lekcji baletu,  zobaczyć jak piękne  tancerki  wykonują ćwiczenia przy drążku, a potem kręcą piruety na środku sali.

            To była dla  nas niesamowita przygoda i zupełnie nowe doświadczenie. Uświadomiła nam, jak wielu ludzi zaangażowanych jest w pracę nad każdym przedstawieniem, ile osób czuwa nad jego prawidłowym przebiegiem, abyśmy my mogli  w tym czasie oddać się jego magii.

              Po tej edukacyjnej przygodzie w Teatrze Wielkim  udaliśmy się do Teatru Muzycznego na przedstawienie pt.: „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”. Tym razem już tylko jako widzowie, z biletem w dłoni podziwialiśmy wspaniałą grę aktorów. Przedstawienie było barwne i dynamiczne. Aktorzy mieli na sobie przepiękne kostiumy. Zachwycili nas swoim tańcem. Na koniec przedstawienia podziękowaliśmy im  gromkimi brawami.

            Zadowoleni z wycieczki, pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do domu, aby opowiedzieć bliskim o swoich przeżyciach.

             

          • Spotkanie z górnikiem.

          •        „ Twardy jest zawód górnika, twardy i wymagający niezwykłego hartu, wykuwający surowość dla siebie i innych, pełen uporczywej, znojnej walki ,w której tężeją mięśnie i serca…”

                                                                                                                Leopold  Tyrmand

                      

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                .    4 grudnia 2012 roku wraz z nadejściem Barbórki, uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Międzylesiu spotkali się z górnikiem kopalni miedzi „Polkowice-Sieroszowice” Panem Wacławem Smoleniem, który był niegdyś mieszkańcem Ciborza i uczniem naszej szkoły.

               Pan Wacław miał na sobie galowy mundur górniczy i piękną czapkę z czarnym pióropuszem. Dowiedzieliśmy się, że barwa pióropusza zależna jest od pełnionej funkcji. Zielone pióropusze przeznaczone są dla dyrektorów generalnych i dyrektorów górniczych, białe dla osób dozoru ruchu zakładu górniczego, czarne dla górników, a czerwone dla orkiestry górniczej.

               Na eleganckiej marynarce naszego gościa oprócz ozdobnych guzików lśniły odznaki i medale, które otrzymał w nagrodę za wieloletnią, ciężką pracę w kopalni. Uczniowie zauważyli też piękną honorową szpadę górniczą, którą górnicy noszą przy mundurze galowym zawieszoną przy lewym boku. Pan Wacław pozwolił dzieciom obejrzeć szpadę z bliska, a nawet dotknąć jej, czym uczynił wszystkim ogromną radość.

              Nasz gość  bardzo ciekawie opowiadał nam o kopalni, w której pracuje, a opowieść wzbogacił filmem. Uczniowie byli zafascynowani poznawaniem kolejnych tajników pracy górnika. Szczególną uwagę dzieci zwróciły charakterystyczne narzędzia i maszyny wykorzystywane w codziennej pracy pod ziemią, a także technika wydobywania surowców. Oglądając film, dzieci uznały, że prace związane z wydobyciem rudy na terenie tej kopalni są w pełni zmechanizowane. Pan Wacław poinformował nas też o tym, że od 1991 roku Zakład Górniczy „Polkowice-Sieroszowice” eksploatuje również złoża soli kamiennej.

              Maluchy zadawały naszemu gościowi mnóstwo pytań, co świadczyło o dużym zainteresowaniu tematem. Górnik wyczerpująco odpowiadał na każde z nich.

               Na zakończenie spotkania, wdzięczni naszemu gościowi za wspaniałą lekcję o górnictwie, złożyliśmy mu serdeczne życzenia z okazji jego święta i podarowaliśmy kwiaty oraz mały upominek upamiętniający tę chwilę.

              Pan Wacław wręczył na ręce Pana Dyrektora pięknie zdobiony kufel, którego górnicy używają na spotkaniach zwanych karczmami piwnymi, odbywającymi się w przededniu ich święta oraz młotek do opukiwania ociosów z napisem „Szczęść Boże”. Na koniec wszystkie maluchy zostały obdarowane  przez górnika pysznymi cukierkami. Pożegnaliśmy naszego gościa gromkimi brawami, okazując mu w ten sposób naszą wdzięczność.

              Ta niezwykła wizyta sprawiła, że uświadomiliśmy sobie, jak ciężka i odpowiedzialna jest praca górników, jak wiele niebezpieczeństw codziennie czyha na nich pod ziemią. Bez wątpienia warto zapoznać się z kulturą górniczą, która w Polsce odgrywa bardzo  ważną rolę. Ludzi, którzy poświecili życie takiej pracy, powinniśmy darzyć szczególnym szacunkiem. Miejmy nadzieję, że ta edukacyjna przygoda na długo zapisze się w pamięci nas wszystkich.

             

             

             

          • Trening piłki ręcznej.

          • Dnia 26 listopada 2012 roku o godzinie 16.30 na sali sportowej przy Publicznej Szkole im. Janusza Korczaka w Międzylesiu odbył się pokazowy trening piłki ręcznej, który poprowadzili trenerzy Zbigniew Jaroszewicz i Dariusz Wojtala. Trening  przeprowadzono  w ramach przygotowań do nadania imienia sali sportowej wybitnego zawodnika piłki ręcznej - Jerzego Klempela.

            W treningu uczestniczyli zawodnicy UKS ORLIK SP 2 Świebodzin i uczniowie szkoły w Międzylesiu. Zajęcia okazały się bardzo atrakcyjne dla młodych zawodników z Międzylesia, którzy podpatrując kolegów ze Świebodzina wykonywali ciekawe ćwiczenia. Trening zakończył się kilkoma gierkami, podczas których trenerzy przybliżali zawodnikom przepisy gry w piłkę ręczną, należy nadmienić, że gra była fer i w sympatycznej atmosferze 2 godzinny trening zakończyliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Dyrektor szkoły – Krzysztof Rączkowski i nauczyciel WF Adam Serwa podziękowali trenerom za włączenie się do przygotowań nadania imienia sali. Przed nami kolejne imprezy przygotowujące społeczność szkoły do nadania imienia – Jerzego Klempela naszej sali:

            • 12.12.2012 r. godz. 10.30 I turniej im. Jerzego Klempela o Puchar Wójta Gminy Skąpe.
            • 28.02.2013 r. godz. 10.30 konkurs wiedzy o Jerzym Klempelu.
            • 23.03.2013 r. wyjazd uczniów szkoły Międzylesie na mecz ekstraklasy piłki ręcznej Chrobry Głogów – Vive Targi Kielce, przed meczem spotkanie z zawodnikami.
            • 23.04.2012 r. uroczyste nadanie imienia – Jerzego Klempela sali sportowej w Międzylesiu.
          • Pokazowy trening piłki ręcznej.

          • Dnia 26 listopada 2012 roku o godzinie 16.30 na sali sportowej przy naszej szkole odbędzie się pokazowy trening piłki ręcznej, który poprowadzi Pan Dariusz Wojtala. Trening przeprowadzony będzie w ramach przygotowań do nadania imienia naszej sali wybitnego zawodnika piłki ręcznej - Jerzego Klempela. Jerzy Klempel urodził się 23.04.1953 roku w Międzylesiu. Ten najwybitniejszy zawodnik piłki ręcznej ma na swoim koncie 224 występy w reprezentacji Polski, na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku zdobył brązowy medal, na Mistrzostwach Świata w 1982 roku w RFN zdobył brązowy medal. Był królem strzelców na Mistrzostwach Świata w Danii w 1978 roku - 47 bramek i na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku - 44 bramki.

            Świadomość, że ktoś tak wybitny urodził się na tych ziemiach jest dla nas bezcenna dlatego podjęliśmy starania o nadanie imienia Jerzego Klempela naszej sali sportowej, a także pragniemy popularyzować grę w piłkę ręczną.

            Serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli.

          • Śniadanie daje moc.

          •                                                                     „Nasze zdrowie w naszych rękach…”

                                                                                                                      N. Amosow

             

                  W dniu 8 listopada 2012 r. uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej w Międzylesiu wraz z wychowawcami włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej  „Śniadanie daje moc". Akcja ta była wspaniałą okazją do podzielenia się z innymi posiłkiem, spróbowania nowych smaków i spędzenia ze sobą czasu w miłej, przyjaznej atmosferze. Jednocześnie uświadomiła ona dzieciom jak ważnym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie.

            Maluchy przekonały się, że dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się  podczas lekcji i mają dużo siły do wspólnej zabawy.

            Jednym słowem zdrowe śniadanie pomogło im dobrze zacząć dzień i  tak wspaniale sprawdziło się przysłowie : „W zdrowym ciele, zdrowy duch!!!”

              A uczta była naprawdę przednia. Prawdziwa bomba witaminowa!!!

            Na stołach pojawiły się zrobione przez dzieci kanapki z pomidorem, ogórkiem, serem i wędliną. Była też rzodkiewka, sałata,  rukola ,szczypiorek i natka pietruszki. Maluchy zajadały się jogurtami, płatkami z mlekiem, pachnącymi powidłami i musem jabłkowym, bo ich mamy i babcie zamknęły już lato w słoikach. Na deser czekały na wszystkich półmiski pełne pachnących, świeżych owoców i dzbanki pysznych soków owocowych. Zapach zdrowia unosił się w powietrzu…

              Akcja nie byłaby tak skuteczna, gdyby nie zaangażowanie rodziców, którzy przygotowali swoim pociechom wiele smacznych i zdrowych produktów.

            Ten dzień był wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich.

            Oby więcej takich akcji, które poprawią  nawyki żywieniowe naszych maluchów…

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA im. Janusza Korczaka w MIĘDZYLESIU
      • psp_miedzylesie@wp.pl; szkola@miedzylesie.edu.pl
      • DYREKTOR 68 3419 219 POKÓJ NAUCZYCIELSKI 68 3419 590
      • Międzylesie 6 66-213 Skąpe Poland
    • Logowanie