"Obrońcy skakali razem z nim, aby go zablokować.
Oni opadali, a on dalej był w powietrzu i dopiero wtedy rzucał.
To było fantastyczne”.
Dzień 23 kwietnia 2013 roku pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli i pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Międzylesiu jako wielkie, niepowtarzalne i doniosłe wydarzenie. Tego bowiem dnia miała miejsce uroczystość nadania sali sportowej imienia Jerzego Klempela, jednego z najwybitniejszych zawodników w historii nie tylko polskiej, ale i światowej piłki ręcznej, wielkiego człowieka, który urodził się właśnie tu, w Międzylesiu….
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 w sali sportowej. Duże zdjęcia Jerzego Klempela z różnych okresów jego życia, biało – czerwona flaga i godło Polski, w pełni oddały ten podniosły, uroczysty i niepowtarzalny charakter święta.
Honorowymi gośćmi uroczystości była najbliższa rodzina Jerzego Klempela : jego żona Barbara Klempel, siostra Elżbieta Skalska i mąż Pani Elżbiety, Pan Witold Skalski.
Na uroczystość przybył Pan Bogusław Wontor – poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Pan Daniel Mackiewicz - przedstawiciel Marszałka Sejmiku woj. lubuskiego.
To wielkie wydarzenie uświetnili swoją obecnością mistrzowie olimpijscy, zdobywcy brązowego medalu na olimpiadzie w Montrealu : Pan Zygfryd Kuchta – wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, najlepszy obrońca w historii polskiego szczypiorniaka, kapitan drużyny, w której występował Jerzy Klempel i Pan Andrzej Szymczak, jeden z najlepszych bramkarzy świata.
Swoją obecnością zaszczycili nas również : Pan Henryk Szczepański – I wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Pan profesor Bogdan Sojkin – wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Pan Rafał Staniec - przedstawiciel Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Pan Tomasz Pisarek – członek Zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Ręcznej.
Lubuski Związek Piłki Ręcznej reprezentowali : Pan Bronisław Witold Maly - prezes, były trener młodzieżowej reprezentacji Polski, Pan Tadeusz Mikulewicz - członek zarządu,
Pan Darek Wojtala - członek rady trenerów, trener kadry juniorek Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej. Obecny był również Pan Zbigniew Jaroszewicz – nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej w Świebodzinie, trener UKS Orlik Świebodzin.
Gościliśmy też Pana Jakuba Jareckiego – Wicestarostę Powiatu Świebodzińskiego, Pana Zbigniewa Wocha-Wójta Gminy Skąpe, Panią Alicję Hoppen-Anyszko-Sekretarz Gminy Skąpe oraz innych przedstawicieli Urzędu Gminy, a także radnych Gminy Skąpe na czele z Przewodniczącym Rady Panem Mirosławem Olczakiem.
Obecna była również pomysłodawczyni projektu Pani Marlena Dusza-Makowska.
Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Pan Andrzej Kraśnicki.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Pan Krzysztof Rączkowski witając przybyłych gości, nauczycieli, uczniów i ich rodziców.
Po przemówieniu dyrektor oddał głos uczniom klasy IV : Karolinie Maciejewskiej i Pawłowi Rączkowskiemu, którzy w barwny i bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o tym, jak zrodził się pomysł nadania sali sportowej imienia wybitnego sportowca Jerzego Klempela i przedstawili przebieg przygotowań do uroczystości od momentu wpłynięcia wniosku do Wójta Gminy Skąpe, aż po dzień wieńczący wszystkie te starania.
Sprawozdaniu, które odczytywali Karolina i Paweł towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez Panią Bogusławę Reinert. Zamieszczone w niej zdjęcia były doskonałym potwierdzeniem wydarzeń przedstawionych przez uczniów.
Agnieszka Rzepka z klasy III i Mikołaj Tarnowski z klasy IV oraz uczniowie z klasy : II, III, V i VI pod kierunkiem Pani Doroty Wasielak zaprezentowali wspólnie biografię Jerzego Klempela, którą wzbogacały nie tylko kolorowe transparenty niesione przez dzieci, ale i slajdy przedstawiające poszczególne okresy z życia tego wybitnego sportowca. A ponieważ o sporcie mowa, nie mogło podczas uroczystości zabraknąć sportowego akcentu… Grupa czirliderek z klas I-IV prowadzona przez Panią Dorotę Wasielak, w landrynkowo – różowych spódniczkach, z różowymi pomponami w dłoniach, oczarowała swoimi występami wszystkich, bez wyjątku.
Dziewczynki w profesjonalny sposób prezentowały swoje umiejętności taneczne i akrobatyczne. Poczucie rytmu, pewność siebie i radość z jaką wkraczały na parkiet, powodowały zachwyt na twarzach widzów.
Po występach uczniów naszej szkoły nadszedł czas na odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Jerzego Klempela, którego w podniosłej atmosferze, pełnej powagi i wzruszenia dokonały : Pani Barbara Klempel i Pani Elżbieta Skalska.
Poświęconą przez Księdza Proboszcza Marka Olszańskiego tablicę przeniesiono uroczyście przed salę sportową i zamontowano na ścianie budynku.
„To niesamowite przeżycie…”- mówiła wzruszona Pani Elżbieta Skalska i z nostalgią w głosie wspominała swoje dzieciństwo w Międzylesiu, pełne beztroskich chwil spędzonych wraz z rodzeństwem. Opowiadała też o tym, jak zaraziła swojego brata Jerzego pasją do piłki ręcznej.
Życzyła uczniom takiej właśnie przygody ze sportem, pełnej pasji, dającej siłę do wznoszenia się wyżej i wyżej, do osiągania coraz większych sukcesów. Dziękowała pomysłodawcom projektu i wszystkim zaangażowanym w jego realizację.
Pani Barbara Klempel podarowała naszej szkole drogocenne pamiątki po swoim mężu, wśród których znalazła się piłka z autografem z czasów gry w niemieckiej ekstraklasie, brązowy medal z mistrzostw świata z 1982 roku i Puchar dla najlepszego sportowca Dolnego Śląska w 1981 roku.
Pani Barbara mówiła o tym, że nigdy nie rozstaje się z pamiątkami po mężu, bo jest to dla niej bardzo trudne, ale mówiła też, że dzisiejsza sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ stąd pochodzi jej mąż, tu się urodził, więc pamiątki po nim, w takim miejscu powinny się znaleźć.
Pan Dyrektor w imieniu całej społeczności szkolnej podziękował żonie Jerzego Klempela, za ten piękny gest i zaufanie jakim nas obdarzyła, oddając w nasze ręce tak drogocenne rzeczy. Obiecał, że będą one przechowywane z należną im godnością i szacunkiem.
Po tej doniosłej chwili, głos zabrał Pan Zbigniew Woch - Wójt Gminy Skąpe, który na koniec przemówienia wręczył zaproszonym gościom pamiątki uwieczniające to ważne wydarzenie. Następnie wystąpił Pan Bronisław Witold Maly –Prezes Lubuskiego Związku Piłki Ręcznej, a po jego przemówieniu, prowadzący uroczystość Pan Józef Roszczyk „oddał mikrofon w ręce gości”, zachęcając ich w ten sposób do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, refleksjami związanymi z uroczystością, czy też osobistymi wspomnieniami związanymi z postacią wielkiego sportowca-Jerzego Klempela.
Wszyscy goście życzyli uczniom, aby piłka ręczna stała się w tej szkole jedną z ulubionych dyscyplin sportowych, aby sport wzmacniał ich charaktery i uczył wytrwałości w dążeniu do podjętych celów, aby nigdy się nie poddawali i zawsze pięli się na szczyt swoich marzeń i aby wzorem dla nich wszystkich stał się właśnie patron naszej sali sportowej - Jerzy Klempel, który pochodząc z tej malutkiej wsi, osiągnął niebywały sukces. Aby jeszcze bardziej zmotywować uczniów do gry w piłkę ręczną, Pan Dariusz Wojtala wręczył na ręce Dyrektora szkoły Pana Krzysztofa Rączkowskiego prezent w postaci koszulki Klubu Sportowego Vive Targi Kielce.
Po przemówieniach gości przyszedł czas na występ Magdaleny Targoni, Dawida Czaczowskiego oraz Mateusza Nosalika, zawodowych tancerzy, laureatów licznych krajowych i międzynarodowych turniejów tanecznych, którzy występowali z popularnymi artystami takimi jak Chris de Burgh, Madita, Maryla Rodowicz, Doda. Tańczyli w wielu telewizyjnych programach muzycznych, także belgijskich i holenderskich. Występowali także podczas ceremonii otwarcia Euro 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie.
To, co zaprezentowali na scenie ci młodzi ludzie, zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Widać było, że taniec jest ich wielką pasją, a także sposobem na wyrażanie siebie.
Ostatnim, bardzo ważnym akcentem podczas całej uroczystości było odsłonięcie napisu na budynku sali sportowej, którego dokonali: Pan Zygfryd Kuchta – wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, dwukrotny olimpijczyk i brązowy medalista z Montrealu, Pan Andrzej Szymczak- brązowy medalista z Montrealu, polski piłkarz ręczny, jeden z najlepszych bramkarzy świata oraz Pan Zbigniew Woch – Wójt Gminy Skąpe.
Po odsłonięciu napisu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszeni goście udali się na szkolne boisko Orlik, aby tam obejrzeć mecz piłki ręcznej, który rozegrała drużyna UKS Orlik przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzinie z drużyną UKS Międzylesie.
Po meczu Pan Dyrektor zaprosił gości do szkoły w celu obejrzenia okolicznościowej wystawy poświęconej Jerzemu Klempelowi, stworzonej przez uczniów i nauczycieli. Goście mieli okazję przyjrzeć się fotografiom wybitnego sportowca z czasów jego dzieciństwa, młodości i późniejszych okresów życia, które zostały wyeksponowane w bardzo ciekawy sposób przez Panią Izabelę Miłek. W gablotach widniały też wzbogacone opisami zdjęcia dokumentujące ważne wydarzenia szkolne związane z realizacją projektu np. zdjęcia z pokazowego treningu przeprowadzonego jesienią przez trenerów piłki ręcznej : Pana Dariusza Wojtalę i Pana Zbigniewa Jaroszewicza, zdjęcia z Pierwszego Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Wójta Gminy Skąpe, jak i te z przeprowadzonego konkursu wiedzy o Jerzym Klempelu i uprawianej przez niego dyscyplinie sportu oraz zdjęcia upamiętniające wyjazd uczniów na mecz piłki ręcznej superligi Chrobry Głogów-Vive Targi Kielce. Wystawę uświetniały prace plastyczne wykonane przez uczniów klas I-III.
Po obejrzeniu wystawy goście udali się na poczęstunek, podczas którego było wiele okazji do wspólnych rozmów, wspomnień, podziękowań i wzruszeń.
Wszyscy odnieśliśmy wrażenie, że wzięliśmy udział w bardzo ważnym wydarzeniu, że byliśmy świadkami tworzącej się historii.
Dziś nasz sala sportowa nosi imię wybitnego sportowca, wielkiego człowieka, który stał się dla nas wzorem do naśladowania.
Codzienne, w drodze na lekcję wychowania fizycznego spoglądać będziemy na tablicę pamiątkową, na której widnieje napis :
„Pamięci Jerzego Klempela urodzonego w Międzylesiu, wybitnego piłkarza ręcznego, mistrza Polski, dwukrotnego olimpijczyka( 1976, 1980 ), króla strzelców na mistrzostwach świata ( 1978) i olimpiadzie (1980)”
Czy może być coś bardziej motywującego młodych ludzi do uprawiania sportu z pasją i zaangażowaniem, do pokonywania trudności codzienną pracą, która jest kluczem do osiągania sukcesów i spełniania największych marzeń?